Pátek 19.7. – DEN SEDMÝ
Ráno začala konference. A věřte, že příspěvky měly skvělou úroveň. O divadle, o zdobení keramiky, o demokracii. Mě zaujalo povídání o antických bozích od Filipa a Jonáše. Všichni zúročili své týdenní úsilí. Konference vyvrcholila mírovou rezolucí pro danou oblast. Ale to neznáte Anité, tedy, teď už zase Anitu. Chce jednání konference překazit, aby mohla do válečné zóny dál vozit turisty. Nepoučitelná!
Rozmístila v okolí čtyři bomby, aby mírový proces zastavila. Začíná týmový závod s časem. Zase prší. Podaří se pohromu zastavit? Podaří se rozluštit číselné kódy pro deaktivaci? Povedlo se. Můžeme slavit. Oheň, glejty, odměny. Tentokrát jsme rozdávali místo kamínků mušle. Jsme přece v Řecku. A zítra domů.
Čtvrtek 18.7. – DEN ŠESTÝ
Uvázat plachtu, sestavit pexeso řeckých bohů, určit kurz lodi. To jsou jen některé podmínky dnešních zkoušek.
Přes naše úsilí se dnes rozhořela námořní bitva. Na našem rybníčku plulo 30 modelů vorů, které se navzájem ostřelovaly vodními děly.
Odpoledne se naše trojice dostala konečně do Egypta. Musíme si naklonit faraona a znát reálie. Za jak dlouho se dokážete naučit třeba takovouhle básničku:
Ten rychlý jezdec z Nubie
toho plášť noci ukryje
směle se vydá napříč pouští
a nepřátelům neodpouští
ten rychlý jezdec z Nubie.
Zelený tým, ve kterém byla Jitka, se jich naučil za 45 minut 11.
Podařilo se nám osvobodit faraonova syna a uzavřít mírovou smlouvu. Chronos je usmířen, vracíme se. Zatím ne domů, ale do 21. století. K tomu posloužil časoprostorový tunel, kterým děti poslepu prošly. Jsme zpátky a zítra se koná velká konference o antickém Řecku.
P.S. Rýžový nákyp byl vynikající, zmizelo šest plechů.
Středa 17.7. – DEN PÁTÝ
Plavba pokračuje podél pobřeží. Proto musíme rozsvítit majáky. Každý tým dostal plánek stavby a místo v mapě. Když tu vyrostl maják, museli z něj laserem poslat signál. Pokryli jsme trasu dlouhou 300 m. Spojení fyziky, rukodělné výroby i týmové spolupráce.
Dnešní sněm rozhodl o výběru hudby k budíčku. Následovala oblíbená pašovačka, kterou děti chtějí na každém táboře a já ji nesnáším. Pak už cesta do Tábora.
Celé táborské staré město se proměnilo v krétský labyrint, kterým procházel Minotaurus. Turisté se trochu divili, hlavně když taková obluda z krabice procházela zahradní restaurací. Dětem se však podařilo obludu zneškodnit a kletbu zlomit. Také díky malým bojovníkům Jonášovi, Vojtovi a Poppy.
Tábor spí, hlídka obchází, měsíc svítí, dobrou noc!
Úterý 16.7. – DEN ČTVRTÝ
Na dnešních fotkách uvidíte děti v pohybu. Běhají, posilují, skáčou. Tím pohybují svojí lodičkou po velkém herním plánu Egejského moře. Hod kostkou pak symbolizuje směr větru, který jejich plavbu může zhatit. Míříme do Athén. Proto je odpoledne ve znamení ideálu athénské výchovy „kalokagáthiá“. Zdatnost a rozhled, sport a kultura. A tak děti tvořily černofigurové amfory, vytvářely sochy a hrály divadlo o Daidalovi, Midasovi či Tantalovi – v této roli zazářil Filip. A náš příběh? Neofanos se uzdravil, Melikles se zamiloval a Anité kuje své tajné pikle.
Pondělí 15.7. – DEN TŘETÍ
Naši zdatní plavci už mají chitóny, dokonce i kluci si je ozdobili. Naši zdatní plavci už znají řeckou abecedu a dnes se od delfské věštkyně dozvěděli, jak se mohou dostat zpátky domů. Stačí maličkost – vyvážit dobrými skutky váhy v Chronově chrámu. Společný sněm dnes rozhodl, že rozcvičky budou!
Odpoledne se naši zdatní plavci zapojili do olympijského klání. V běhu zvítězil Tomáš, v hodu diskem Martin a v zápase Anežka. Na počest vítězů se podával bulgur, kuřecí kousky a tzatziki.
Večer ale naši zdatní plavci ztratili svou oporu. Zákeřně zahynul diplomat Neofanos. Oni se pro něj odvážně vypravili do podsvětí!
Neděle 14.7. – DEN DRUHÝ
Hněv boha Chrona způsobil, že jsme se probudili ve starověku a to přímo na trhu otroků, ale nebojte se! Zachránil nás diplomat Neofanos, který se rozhodl nás vykoupit. Následovala tedy strategická hra, kde se běhalo i počítalo. Tady se nejvíc vyznamenal Tom.
Následoval sněm, který projednával, zda budou v táboře hlídky a většina rozhodla, že ano. Inu demokracie!
Odpoledne jsme odrazili útok kilikijských pirátů, všichni bojovali udatně. V podvečer následovaly Faethonovy slavnosti. Na ně smí každý jen v kostýmu, který ukazuje plynoucí čas: dny, týdny, měsíce, roky, staletí, jaro, léto, podzim, zima. Koneckonců, podívejte se sami. Poznáte, co představuje které dítě? Jejich fantazie je bezedná.
Pak už jen večerní rituál a dobrou noc!
Sobota 13.7. – DEN PRVNÍ
Všichni jsme v pořádku dorazili na místo. Autobus cestovní kanceláře ANITA ARMY TOUR nás vyložil na základně. Cestovní kancelář ANITA ARMY TOUR vozí turisty lačnící po adrenalinu do válečných zón a rozhodně nemá nouzi o klienty. Abychom se v takové zóně mohli bezpečně pohybovat, odpoledne proběhl výcvik. Všichni obstáli na výbornou i v hustém dešti. Pak nás v teple u kamen přivítala sama paní ředitelka Anita a nabídla nám skvělý raut s kuřaty, brambory a dipem. Večer jsme se přece jen vydali do bojové zóny řecko-tureckého konfliktu. Uchýlili jsme se do rozvalin antického chrámu asi 1 km od základny.
Chrám je v rozvalinách. Na sloupech 2 kobercových rolí :-). Jsou tady i tajné nápisy. Jeden takový jsme přečetli a to způsobilo, že jsme probudili boha Chrona a ten nás kouzlem přenesl do antického Řecka. Nocujeme mimo tábor. Už neprší. Čekáme, co přinese ráno.