Táborové zpravodajství
Sobota
Dobojováno jest. Zlo poraženo. Konec dobrý, všechno dobré…
Dnes večer se už jen hoduje a slaví, tak proto dnes za nás hovoří jen fotky. Zítra vám již své zážitky budou vyprávět vaše ratolesti…
Tak i vám přejeme dobrou noc a krásné sny plné pověstí a zázraků.
Pátek
Představte si, že i zde v lesích se z dětí stali studenti z domu doktora Fausta. To není jen tak, to člověk musí umět počítat, musí znát svou vlast a být zručným a pilným. Ve všech těchto předmětech se děti ucházely o zápočet u slovutných profesorů.
A nejenom z dob dávných jsou naše pověsti. Víte třeba, jak se ubránili Brňané Švédům? Nebo kdo bojoval v 30leté válce? Děti už ano; samy si zkusili dobývat Prahu, Vídeň nebo Budapešť. Pověst o sklářích přivedla děti k rozdělávání ohně, řezání dříví nebo sestavení tvarů středověkých pohárů. S pilou někteří pracovali poprvé.
Abychom se ujistili, že děti rozumí všem představeným pověstem, nechali jsme je vytvořit krátké výstupy. Honzík se skvěle zhostil role studenta. Julinka byla úžasným Karlem IV. Ríša z Přemysla udělal zemědělce. Pověsti fakt dávají…
Tak i vám přejeme dobrou noc a krásné sny plné pověstí a zázraků.
Čtvrtek
Dnes jsme otevřeli Pražské pověsti. O Karlově mostu, o mistru Hanušovi a dalších. Děti stavěly mosty, sestavovaly věty z pověsti o mostu, když jim jednotlivá slova napsaná na míčcích plavala v rybníčku.
Slepovaly pražský orloj a přes přísně střeženou celnici pašovaly zboží pražských Židů.
Večer nám vznikly sošky golemů; ty si děti dovezou domů. Oživit golema a vysvětlit mu, co je láska a přátelství, to bylo i pro nás instruktory zajímavé. Víte, jaká slova považují děti za nejdůležitější? Přátelství, láska, duše, rodina a život.
Tak i vám přejeme dobrou noc a krásné sny plné pověstí a zázraků.
Středa
Dnes nás smutná paní Perchta doprovodila do Jindřichova Hradce. V černé kuchyni jsme si přečetli pověst o sladké kaši, která se tu vařila. Na zámecké věži pak děti dostaly od paní Perchty křišťálek z rožmberského pokladu. Pak jsme se seznámili s krutým panem Krčínem a pod jeho přísným dohledem jsme sehráli strategickou hru o rybnících. Víte, jaký je rozdíl mezi výtažníkem a trdelníkem? Děti ano. Odběhaly si to.
Hradec pana Jindřicha má mnoho krásných zákoutí. Týmy procházely městem s otevřenýma očima a hledaly podle fotek detaily architektonických prvků. Vrata, klenáky, sgrafita apod.
Večer jsme ještě s bratrem Palečkem řešily hříchy a zločiny dávných časů. Zjistili jsme, že někteří mají morální hodnoty velmi vysoko.
Po návratu už jen večerní zpívání a čtení…Tak i vám přejeme dobrou noc a krásné sny plné pověstí a zázraků.
PS: Děti se ptaly, ve které restauraci vaří naše kuchařky.
Úterý
Štítonoši, boj na kladině, slepý rytíř, zápas o růži, to byly čtyři disciplíny našeho rytířského turnaje, který jsme uspořádali na počest Bruncvíkova návratu. Víte, že v Litoměřicích mají sloup ozdobený soškami psů? Poznat taková plemena jako Rotvajler, Dalmatin, Dobrman, Knírač, to byl úkol další hry a děti se s ním vypořádali moc pěkně.
Velké vedro bylo u vás i u nás, ale zde se snáší líp, protože jsme se šplouchali v rybníčku. Pak přišla známá pověst o dělení růží, kdy jsme si zkoušeli správu obrovského jihočeského panství, a z dětí se stali zdatní hospodáři. Nejzdatnějšími hospodáři jsou Michal, Tadeáš nebo Karla z týmu Hvězdiček.
Jak říká pověst, tak i nás Perchta nakrmila krupicovou kaší. A za šera přišla bílá paní. Představte si cestu z barevných svíček, na jejímž konci čeká krásná tajemná postava. Skupinky dětí si to moc užily.
Sprchování, pohádka a hajdy na kutě…. Tak i vám přejeme dobrou noc a krásné sny plné pověstí a zázraků.
Pondělí
Dnes byl s námi silný Bivoj. Spolu s ním jsme ulovili kance. Pak jsme s dětmi rozebrali text pověsti. Víte, co je jho, otka nebo dědina?. Odpoledne jsme se pohybovali ve vybrané společnosti statečného Bruncvíka a blanických rytířů. Horký den plný her, logiky i spolupráce. K večeru se děti dozvěděly něco o erbech a následně si vytvořily svůj vlastní.
Čerstvé rohlíčky od vypečeného pekaře, bramborová kaše, buchtičky, máme se….Tak i vám přejeme dobrou noc a krásné sny plné pověstí a zázraků.
Neděle
Dobrý večer přejeme z Chválkovských lesů.
Jak víte, sešli jsme se na starodávném sídlišti vladyků a kněžen – pražském Vyšehradě. Zde jsme se osobně seznámili s půvabnou kněžnou Libuší a našimi mladými redaktory. Okusili jsme, jaké pověsti nás ještě tento týden čekají. Dorazili jsme v pořádku. Během ubytovávání dětí malinko sprchlo, ale žádný velký liják a pak už vypukla mýtická Dívčí válka a na závěr ohýnek a kytara.
Dětičky dostaly dobrou teplou večeři a ještě lívanec se skořicí. Dětem se na dobrou noc četlo a již spokojeně chrupkají.
Tak i vám přejeme dobrou noc a krásné sny plné pověstí a zázraků.
Milí rodiče, dopis s podrobnými informacemi k táboru Pramen zázraků je připraven. Kromě svých emailových stránek jej naleznete také ZDE.
Termín: 30. července – 6. srpna 2017
Místo: Chválkov u Kamenice nad Lipou
Určeno pro: Děti ve věku 7 až 11 let
Hlavní vedoucí: Ivan Bauer
Cena: 3.890,- Kč
V lesnaté krajině, kdesi daleko, stával hrad pověstí. Kameny jeho hradeb a věží, to byly příběhy a pověsti, které si lidé vyprávěli. Vyprávění přecházela od úst k ústům a kdykoli přišly nesnáze, kdykoli se připlížila úzkost, vždycky zbývala mohutnost hradeb a síla příběhů. Vždycky zbývala naděje. Tady se skrýval Pramen zázraků. Jenže lidé ztrácejí paměť. Příběhy vybledly. Cesta zarostla. Dávná proroctví byla zapomenuta, ukrytá moudrost mizí.
Na táboře si budeme hodně vyprávět, ale příběhy budeme také hrát, budeme je kreslit. Oživíme vyprávění o pokladech a dracích, rytířích a krásných pannách, o zlaté kolébce i o černém kohoutovi. Jestli chceš prožít pestrý týden, jestli máš fantazii, jestli umíš naslouchat a láká tě tajemství, přijeď! Jestli máš rád hry a jestli máš odvahu bojovat proti Nečasu, přijeď. Radost a fantazie, to je bohatství. To jsou zbraně proti nudě, šedi a omrzelosti. Pomoz nám najít Pramen zázraků v rozvalinách hradu pověstí.
* spousta příběhů * bezpečí pevného objektu * strava 5x denně * radost z poznání * spousta her * humor a smích * pestré prázdniny *