Ať žijí duchové!

Táborové Zpravodajství

Duchové, den 6. – Čtvrtek

Den kouzelnice Arkany

Dnes jsme poodkryli roušku tajemství zmizení paní Kateřiny. Stejně hlubokou láskou, jakou k sobě měli pan Vilém a paní Kateřina, cítila i Arkana k rytíři Benediktovi. Bála se jeho smrti, a proto neváhala použít i magických formulí a kouzel.

A tak jsme dnes praktikovali léčebné postupy, poznávali byliny, učili se tajnou abecedu a vyráběli lektvary neviditelnosti, lásky a nesmrtelnosti. Víte, co patří do lektvaru lásky? Dvě lžíce medu, sedm růžových poupat a kapka krve. Víte, jak ošetřit krvácení a mdloby? Vaše děti to po dnešku ví.

Arkana toužila po věčném životě a kráse, a proto obětovala všechny své emoce. Jejich důležitost si děti uvědomily při hraní kratičkých divadelních výstupů. Už víme, jak se změnila, ale zbývá ji ještě porazit.

Popularitu získaly křupky a svíčková.

Duchové, den 5. – Středa

„Skřítkové tesaři, vylezte z mechu.“
Děti v úloze skřítků nosily žebříky a tašky. Fakt! Zkoušeli jste někdy projít bludiště se žebříkem?

„Vezměte náčiní, postavte střechu.“
Letošní bodování má podobu stavby hradu z krabiček. Týmové věže se pnou vysoko a dnes dostaly střechy.

Za slavnostních proslovů a projevů byl hrad Brtník předán dětem. Pásku jsme slavnostně přestřihli ve 14:00. Kresby Kateřiny z Brtníku z druhého dne se během staletí dostaly do sbírek mnoha světových galerií. Děti je vykoupily zpět, aby rozveselily osamělého rytíře Brtníka. A večer? Večer jsme se poprvé setkali s věštkyní, která jediná ví, co se Kateřině kdysi stalo. Večer jsme si zazpívali všechny muzikálové písničky.

 

Duchové, den 4. – Úterý

Stavět hrad není jen tak. Přesvědčili jsme hajného, zpívali jsme mu a máme „tlomy a tlámy“, jak se říká ve filmu. Hrad nám pod rukama roste jako velké puzzle.

„Dle těchto břeven soudím, že to s opravou hradu myslíte vážně.“

„To teda myslíme!“

Získali jsme důvěru pana Brtníka, a tedy také jednotlivá slova zjevného pergamenu. Děti našly a vyluštily jednotlivé věty. Celý dokument nám teď visí ve stodole, vedle rostoucích hradních věží. Občas je ale těžké rytířovi rozumět. Víte, co by za Brtníkových časů znamenalo, kdyby vás někdo nazval prdiválem? Nebo hrdláčem? Děti už to ví. Bětka, Kuba Šíp a Domča se možná narodili ve středověku, protože jim to šlo skvěle,

Také dnes proběhla povinná hygiena a kontrola klíšťat. Druhá večeře mizí závratným tempem. Děti jsou někdy jako kobylky.

 

Duchové, den 3.  – Pondělí

Dopoledne jsme sledovali schůzi o osudu hradu Brtníku. A když říkám sledovali, tak myslím sledovali. S dalekohledy a vysílačkami. Film nám nabídl scénu s pribináčky, kterou jsme odpoledne nacvičili, nazpívali a natočili…. Však uvidíte. A k svačině? Pribináčky – Pramen zdraví z Posázaví. V podvečer přišla velká stopovací hra po stopách prodavače Jouzy. Večer děti zachránily rytíře Brtníka z vody a ten s nimi uzavřel přátelství. Navzdory tomu, že odpoledne pršelo, večer sluníčko ještě pozlatilo.

Buchtičky s krémem k obědu chutnaly všem.

 

Duchové, den 2.  – Neděle

Víte, jak vypadala středověká společnost? My ano, díky jedné míčové hře. Víte, jak jdou za sebou polní práce? My ano, díky jednomu logickému úkolu. Řemeslníci vyřezávali kolíky, měšťané stavěli dům, šlechtici museli řídit své panství. Dnes je Leontýnce 12 let, její maminka Kateřina byla vymalována na obraze – mimochodem kresby některých dětí jsou skvělé. Pak ale Kateřina záhadně zmizela. Rytíř Brtník slíbil, že na ni počká, i kdyby se měl stát duchem. A jsme v současnosti. Večer jsme se na ztemnělém Choustníku podepsali křídou ve sklepení, všichni! Kdo zná příběh filmu, vybaví si ohnivý nápis. I ten jsme vykouzlili. Děti spí klidně, zítra až do osmi.

Někteří možná prvně ochutnali vynikající ovesnou kaši, špagety i francouzské brambory, které mizely po celých pekáčích.

 

Duchové, den 1. – Sobota

Dorazili jsme v pořádku rovnou k obědu a vlastně rovnou do středověku. Tomu jistě pomohli šermíři ze skupiny Iris. Rytíř Vilém Brtník se ujímá správy svého panství a při té příležitosti pořádá rytířský turnaj. Prvních 15 statečných bylo pasováno mezi členy jeho družiny. A hned mohli osvědčit svoji zdatnost; král je povolal do bitvy u Wurstu. Kdo zná příběh filmu, ví, že v této bitvě Dlouhý Janek zachránil rytíři Brtníkovi život. U nás to bylo taky tak. Ještě na bitevním poli se Brtník dozvěděl radostnou novinu o narození dcerky Leontýnky. Nad její kolébkou se sešli 3 sudičky.

A menu? Středověké, tedy kuře. Kosti jsme mohli házet za sebe.

V tábořišti spokojeně spí udolané dětičky.
Dobrou noc.

 

 

Termín: 14. – 21. července 2018
Místo:
Chválkov u Kamenice nad Lipou
Určeno pro:
Holky a kluky od 6 do 11 let (po 1. třídě ZŠ)
Hlavní vedoucí:
Mgr. Ivan Bauer
Cena:
3.890,- Kč

 

Elektronická přihláška zde

Zavolejte stráže,                          Vám se asi zdá že, 
zbláznilo se páže,                        páže nedokáže,
zbláznilo se páže,                        páže nedokáže
prý chce dobýt hrad!                    ztéci pevný hrad!

Znáte tuhle písničku? Pojeďte! Znáte tuhle pohádku? Pojeďte! Potkáte se s rytířem Brtníkem i s jeho dcerkou Leontýnkou, s prodavačem Jouzou i s jeho švagrovou Černou kronikou. Naučíme se spousty písniček, budeme střílet z praku a taky stavět hrad. Ale nejen to. My se budeme muset do družiny rytíře Viléma z Brtníku také dostat a získat jeho důvěru, aby meč a zbroj vyměnil za plášť a parádní škorně. A tak nás čeká rytířský turnaj i lov se sokolem. Budeme potřebovat odvahu i dvornost.

A co určitě v pohádce nebylo? Chybí tam poslední část příběhu. Poslouchejte:

„Rytíř Vilém Brtník z Brtníku na svých cestách poznal velmi krásnou dívku. Jmenovala se Kateřina. Byla mírná jako hříbě, laskavá jako letní vánek, krásná jako jarní kvítko, ale také moudrá. Brzy spolu měli dceru Leontýnu a byli velmi šťastní. Ale pak jedné noci paní Kateřina záhadně zmizela. Nikdo nevěděl, kam se poděla. Rytíři zůstal jen obraz, který nechal ke svatbě vymalovat. Zůstal sám s dcerou. Ve dne se staral, jak mohl, a v noci plakal a vysedával před obrazem, ze kterého se na něj jeho nejdražší smutně dívala hlubokýma očima…“

Co se stalo s paní Kateřinou? Kam zmizel vzácný obraz? To jsou jen některé otázky, na které budeme hledat odpověď.

milá pohádka * poutavý příběh * dětští hrdinové * nové postavy * středověký hrad * spousta her

Táborový dopis ke stažení ZDE.

Komentáře jsou zakázány.